Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2420

V automobilkách to vře: VW stávkuje, Stellantis je bez šéfa a další velká značka má namále

$
0
0

[chooze:gallery;value:38191]

​Ráno začali stávkovat zaměstnanci ve Cvikově, postupně se přidaly závody ve Wolfsburgu, Hannoveru, Braunschweigu, Emdenu, Saské Kamenici či Salzgitteru. Po poledni se zastavily stroje v Drážďanech a Baunatalu.

Devět z deseti německých továren Volkswagenu se dnes zapojilo do řetězové výstražné stávky. Hlavním závodem ve Wolfsburgu prošly tisíce demonstrujících lidí, kteří se pak shromáždili přímo před sídlem vedení. Ve Cvikově a Emdenu se zaměstnanci shromáždili před branou továrny a v Braunschweigu prošlo víc než tisíc zaměstnanců městem.

Boj o platy i o místa

Výroba stojí v každém závodě vždy přibližně dvě hodiny, poté by se stávky měly opakovat v každé směně. Zapojí se víc než 10 tisíc zaměstnanců.

Odborová organizace IG Metall tak výrazně zvyšuje tlak na vedení automobilky. Varovnými stávkami mobilizuje proti plánům úspor, škrtům pracovních míst, snižování platů, a dokonce zavírání celých továren.

Šéfka podnikové rady Daniela Cavallová na shromáždění ve Wolfsburgu vyzvala zaměstnance, aby bojovali a ukázali zuby. A manažer IG Metall z Dolního Saska Thorsten Gröger byl ještě ostřejší. "Pokud to bude nutné, půjde o jeden z nejtvrdších konfliktů, jaké kdy Volkswagen viděl," cituje jeho slova televizní stanice ZDF.

Volkswagen je v krizi a frustrace mezi zaměstnanci je velká, podotýká zpravodajský portál Tagesschau. Odbory při kolektivním vyjednávání usilují o navýšení platových tarifů, ale vedení společnosti reálně uvažuje spíš o 10% snižování mezd a velmi pravděpodobné je zavírání několika německých závodů kvůli složité ekonomické situaci.

Boj o platy se týká zhruba 120 000 zaměstnanců v závodech Volkswagen AG, kde platí vnitropodnikový tarif. Série dvouhodinových výstražných stávek podle odborů postihne výrobu zhruba tisícovky aut.

Jde o první velkou varovnou stávku ve Volkswagenu od roku 2018 a odboráři jsou prý připraveni na další pokračování. K dalšímu kolu vyjednávání se mají obě strany sejít 9. prosince.

"Volkswagen nebyl u jednacího stolu připraven najít schůdné řešení konfliktu,"řekl předák IG Metall Dirk Schulze, který je zodpovědný za Berlín, Braniborsko a Sasko. "Výstražné stávky proto musí zvýšit tlak na management," dodal.

"Nechceme tento konflikt, ale budeme bojovat, pokud se správní rada místo vyhlídek do budoucna zaměří pouze na škrty a propouštění," doplnil ho kolega z Dolního Saska Thorsten Gröger.

Generální ředitel koncernu VW Oliver Blume už však před časem řekl, že na cestě z krize nevidí jiné řešení než tvrdá úsporná opatření. "Naše náklady v Německu musí výrazně klesnout," prohlásil Blume s tím, že Volkswagen je prostě doma moc drahý. "Například naše mzdové náklady jsou zde často více než dvakrát vyšší, než je průměr v našich evropských pobočkách," dodal Blume pro Bild am Sonntag.

Šéf Stellantisu rezignoval

Volkswagen ale není jediným koncernem, který bojuje o přežití. Rozruch v neděli vyvolala i zpráva o předčasném konci šéfa Stellantisu Carlose Tavarese. Ten byl považován za experta na restrukturalizaci a úsporná opatření, ale vaz mu zlomil propad zisku a velmi špatná prodejní čísla v USA.

Ve vedení koncernu, do kterého patří francouzské značky Peugeot a Citroën, italské Fiat, Maserati, Lancia či Alfa Romeo, německý Opel a americké automobilky Jeep, Dodge, Ram a Chrysler, měl Tavares zůstat až do roku 2026.

Stellantis ale nyní potvrdil, že jeho šéf rezignoval okamžitě a proces jmenování nového generálního ředitele bude muset být urychlen tak, aby byl výsledek znám v první půlce příštího roku. Do té doby bude koncern řídit výbor vedený předsedou představenstva Johnem Elkannem.

Hrozí Nissanu zánik?

Ještě znepokojivější zprávy přinesly Financial Times z Japonska – tam se smráká nad automobilkou Nissan, které údajně dokonce hrozí zánik.

Podle Financial Times se od Nissanu obrací zády jeho evropský partner Renault, který se údajně chce vyvléct ze společné strategické dohody, která se datuje od roku 1999.

Podle dvou anonymních zdrojů z vedení společnosti chce Renault chce svůj podíl v japonské automobilce snížit, což by bez dotací od japonské nebo americké vlády mohlo mít fatální následky. "Máme 12 nebo 14 měsíců na přežití," prohlásil podle Financial Times jeden z představitelů Nissanu.

Nissan se naplno vrhl do elektrifikace a odklonil se od hybridní technologie. Teď mu ale dělá velké problémy konkurence levných elektromobilů z Číny. I Nissanu tak padají prodeje a zisky a kvůli úsporám je ve hře snižování výrobní kapacity a rušení až devíti tisíc míst. Záchranou by mohla být užší spolupráce s konkurenční Hondou.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2420

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4