"Vůbec neexistuje, abych si dopřála něco pro děcka nebo pro sebe. Něco nového,"říká samoživitelka Dagmar. Život bez příspěvku na bydlení si nedokáže představit. Po zaplacení všech výdajů by jí a jejím třem dětem zbývalo měsíčně na jídlo a vše ostatní jen šest tisíc korun.
Problém vyjít už není jen otázkou zranitelných skupin. Dávno také neplatí, že tyto problémy jsou doménou Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.
[chooze:article;value:586204]
"Lidé v rizikových situacích ztráty bydlení jsou také v Olomouckém kraji, v jeho severní části, a poměrně přibyla také území takzvaných vnitřních periferií, například ve Středočeském kraji, v jeho severní části, i v Jihočeském kraji,"říká Martin Šimáček z Agentury pro sociální začleňování.
"Relativně nejlepší situace, co se týče finanční dostupnosti bydlení, je v Litvínově nebo Sokolově, Kraslicích," tvrdí pak Štěpán Ripka z Oddělení analýz a strategie bytové politiky na ministerstvu pro místí rozvoj.
"Počet žadatelů a příjemců příspěvku na bydlení stoupá. V hlavním městě Praze byl v roce 2022 počet příjemců necelých 19 tisíc, 27 tisíc v loňském roce a nyní je to 29 tisíc," uvedla pak vrchní ředitelka Sekce sociálního pojištění a nepojistných dávek na ministerstvu práce a sociálních věcí Iva Merhautová.
Ministerstvo už rozšířilo čerpání příspěvku i na rekreační objekty, do kterých se lidé kvůli nedostupnému bydlení stěhují. Podle analytiků to znamená, že dochází k chudnutí střední třídy. I se slušně placenou prací lidé sotva zvládají zaplatit bydlení.
"V krátkodobém trendu, to jsou tak tři roky, se situace zhoršuje. V posledních dvou letech se počet seniorů výrazně zatížených náklady na bydlení, i když jimi obyčejně tolik zatížení nejsou, dostal na dvojnásobek," upozorňuje dále Ripka.
Podle Šimáčka je jedním z důvodů těchto problémů i to, že se v Česku propadly reálné mzdy. "Jsme jedni nejhorší v OECD ve strmosti zhoršování té dostupnosti," zdůrazňuje pak Ripka.
[chooze:article;value:580403]
Podle ekonoma Petra Bartoně je pak viník problému s dostupností bydlení jasný. "Stát je hlavní příčinou, proč tady není dostupné bydlení. Stát je ten, kdo je žábou na prameni možnosti stavět více bytů," tvrdí.
Ministerstvo pro místní rozvoj už na zlepšení situace údajně pracuje. "Snažíme se tu situaci měnit intenzivní podporou nájemního bydlení. Už od října byl spuštěn program zejména pro obce," informoval ředitel Sekce strategií a analýz regionální politiky bydlení Jan Schneider.
Podle odborníků se navíc čím dál víc rozevírají pomyslné nůžky mezi vlastníky nemovitostí a lidmi v nájmu. Pořídit si novou vlastní nemovitost v Česku vyjde zhruba na ekvivalent 13,5 hrubých ročních mezd.